PWiK we Wrześni

Wodocig MareckiGmina Września - gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. Powierzchnia 222 km2, ludność 44 tys. mieszkańców. Stolicą gminy jest miasto Września.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni sp. z o.o. powstało w dniu 14 grudnia 1993 roku z przekształcenie spółki komunalnej, w celu zbiorowego zapotrzebowania mieszkańców Gminy w zakresie dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Jedynym udziałowcem Spółki jest miasto Września.

Na zamówienie PWiK we Wrześni wdrożony został system GIS do zarządzania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi (w zakresie kanalizacji sanitarnej jak i ogólnospławnej), oparty o najnowszą wersję Quantum GIS  oraz  PostgreSQL. Dzięki współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Geodezji i Kartografii we Wrześni, z zasobu numerycznego gminy pozyskane zostały dane o sieciach uzbrojenia terenu, katastru nieruchomości oraz warstwy sytuacyjne, które zasiliły system GIS Przedsiębiorstwa. Ponadto zapewniono obsługę rastrów map zasadniczych z archiwum Spółki. Integralną częścią wdrożenia było stworzenie systemu do okresowego aktualizowania danych pozyskiwanych z PODGiK we Wrześni (za pomocą określonych formatów danych) w pełnym zakresie mapy numerycznej, wraz z narzędziami do integracji baz danych PWiK i PODGiK w zakresie sieci wod-kan.

System został dostosowany do administracji sieciami wod-kan zgodnie z wymaganiami Zamawiającego, uwzględniając odpowiednią strukturę bazodanową, kontrolę dostępu i uprawnień do systemu, rejestrowanie zmian na zarządzanej infrastrukturze, automatyczną archiwizację danych. Ponadto zastosowanie list słownikowych oraz mechanizmów bazodanowych zapewnia spójność paszportyzacji danych. Przewidziano możliwość dodawania do systemu pomiarów własnych, dokonanych za pomocą urządzeń geodezyjnych, plików graficznych do obiektów wod-kan (PDF, JPG, itp.) jak i również zasilania mapy zdjęciami z terenu opatrzonymi współrzędnymi GPS. Dodatkowo stworzono narzędzia służące inwentaryzacji infrastruktury pod kontem budowy modelu hydraulicznego sieci wodociągowej.

Dzięki zastosowaniu komputerów przenośnych (laptop/tablet) uzbrojonych w odbiorniki GPS stworzono mobilną instancję systemu GIS, na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów MS Windows jak i Android. Pozwala to na korzystanie z mapy numerycznej poza siedzibą Przedsiębiorstwa, gdzie dzięki sygnałowi GPS, mobilny użytkownik posiada ciągły podgląd na mapę, której treść odpowiada jego aktualnemu położeniu.

20.06.2019 WodNET - Wszelkie prawa zastrzeżone.
RDC:
Używamy plików cookies oraz podobnych technologii w celach m.in. świadczenia usług, statystyk, itp. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Akceptuj - Odrzuć