MWiO w Grudziądzu

Wodocig MareckiGrudziądz - miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą. Powierzchnia 58 km2, ludność 100 tys. mieszkańców.

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o. w Grudziądzu to przedsiębiorstwo o 115 letniej historii. Od 1899 roku firma służy społeczeństwu Grudziądza jak i ochronie jego naturalnego środowiska, zasilając w wodę oraz odbierając i oczyszczając ścieki, nie tylko z obszaru miasta, ale również z rejonu gminy. Głównym udziałowcem Spółki jest miasto Grudziądz.

W związku z budową modelu hydraulicznego sieci wodociągowej miasta Grudziądz, wdrożony został system do zarządzania oraz administracji szkieletem sieci wodociągowej oraz pozostałymi danymi, niezbędnymi do komputerowych symulacji sieci wodociągowej. Wykorzystanie otwartego oprogramowania QGIS oraz centralizacja serwera bazodanowego PostgreSQL, przechowującego wszystkie potrzebne dane, umożliwiło udostępnienie systemu szerokiemu gronu specjalistów Spółki MWiO, co usprawniło proces pozyskiwania i weryfikacji danych o sieci wodociągowej. Do przeprowadzania obliczeń hydraulicznych zastosowany został program EPANET, którego zadaniem jest reprezentacja wyników, na podstawie danych gromadzonych przez pracowników Przedsiębiorstwa w przygotowanej w tym celu bazie danych. Ponadto integracja z systemem GIS Spółki umożliwiła dokładne odwzorowanie szkieletu sieci wodociągowej, a połączenie systemu z bazą bilingu pozwala na aktualizację zużyć wody w modelu na podstawie danych o jej sprzedaży.

Na potrzeby modelu odwzorowano przebieg 235 km sieci wodociągowej, charakterystykę pracy stacji uzdatniania wody SUW, okresy napełniania jak i opróżniania zbiorników retencyjnych wody oraz pompowni zasilających wyodrębnione strefy miasta. Ze względu na różnorodne sterowanie siecią, w zależności od pory roku, wykonane zostały dwa scenariusze modelu, zakładające pracę sieci w okresie letnim oraz zimowym. Korzystając z danych monitoringu dokonano kalibracji modelu, symulując zarówno pracę sieci oraz sprzedaż wody w okresie letnim jak i zimowym.

Zastosowanie otwartego oprogramowania pozwoliło na udostępnienie systemu szerokiemu gronu pracowników MWiO, którzy korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, mogą uczestniczyć w pracach rozwojowych modelu oraz jego weryfikacji i aktualizacji, bez potrzeby zakupu licencji, czy ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tym związanych.

16.12.2018 WodNET - Wszelkie prawa zastrzeżone.
RDC:
Używamy plików cookies oraz podobnych technologii w celach m.in. świadczenia usług, statystyk, itp. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Akceptuj - Odrzuć