Mapa numeryczna a GIS

Mapa numeryczna jest rodzajem mapy prowadzonej w formie elektronicznej (cyfrowej), której treść wyświetlana jest w formie wektorowej bądź rastrowej. W systemach informacji geograficznej (GIS) mapa numeryczna służy do wizualizacji treści mapy, stanowiąc interfejs pomiędzy użytkownikiem a bazą danych.

Nasze rozwiązania umożliwiają kompleksowe gromadzenie informacji o infrastrukturze sieciowej w relacyjnej bazie danych. Przechowywane dane dotyczą zarówno geometrii sieci jak i dowolnej liczby zdefiniowanych atrybutów opisowych. Centralizacja serwera pozwala na szybki dostęp do danych z dowolnego miejsca przedsiębiorstwa, nieograniczonej liczbie użytkowników sieci intranetowej. Dzięki zabezpieczeniom po stronie bazy, użytkownicy mają z góry zdefiniowany poziom uprawnień, zapewniający integralność, spójność i bezpieczeństwo przechowywanych informacji. Gromadzone dane mogą dotyczyć zarówno administrowanej infrastruktury, jak również innych sieci uzbrojenia terenu, czy też podziałów administracyjnych i katastru, zarówno w formie wektorowej jak i binarnej (rastry). Ponadto istnieje możliwość integracji posiadanych danych ze źródłami zewnętrznymi - jak serwery WMS czy WFS zawierającymi dane ewidencyjne, bądź zdjęcia lotnicze terenu (ortofotomapa).

QGIS

Quantum GIS (QGIS) jest otwartym i przyjaznym oprogramowaniem typu GIS, które może pracować zarówno na platformach Linux, Mac OS oraz MS Windows. Został on stworzony w 2002 roku i od tego czasu jest rozwijany jako oprogramowanie służąca do administracji przestrzennych danych PostGIS. Quantum GIS udostępniony jest do darmowego użytku (w tym komercyjnego) na licencji GNU General Public License. Pozwala on na przeglądanie, edycję i administrację danych wektorowych, rastrowych oraz bazodanowych w różnych formatach danych.

Czytaj więcej: QGIS

Mobilny GIS

Łącząc system GIS z odbiornikiem GPS możemy stać się mobilnymi użytkownikami mapy. Jest to realizowane za pomocą sprzętu komputerowego (laptop, tablet) ze zintegrowanym bądź zewnętrznym odbiornikiem GPS. Umożliwia to przeglądanie zasobów mapowych w terenie z obszaru, w którym się znajdujemy. Dzięki łączności z satelitami (GPS, GLONASS) użytkownik widzi swoja pozycję na tle treści mapy, co pozwala na dokładne zorientowanie się wśród sieci uzbrojenia terenu. Zmieniając współrzędne mapa automatycznie odświeży swoją treść, gdy pozycja użytkownika wyjdzie poza jej zakres. Pozwala to na bezpośrednie działania w terenie służbom remontowym, bez konieczności zaopatrywania się w papierowe wydruki map.


 

16.12.2018 WodNET - Wszelkie prawa zastrzeżone.
RDC:
Używamy plików cookies oraz podobnych technologii w celach m.in. świadczenia usług, statystyk, itp. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Akceptuj - Odrzuć